- Objavljeno: 13.09.2011.
Svečano obilježena dvadeseta godišnjica žrtve i stradanja u obrani Domovine
Foto: PU varaždinska
Zasebna postrojba Policijske uprave Varaždin koja je sudjelovala u obrani Vukovara i Borova Naselja od 11. rujna 1991. godine, svečano je obilježila dvadesetu godišnjicu žrtve i stradanja u obrani Domovine.
Svečano je obilježavanje započelo u petak, 9. rujna, kojom prilikom je u 10 sati u Policijskoj upravi međimurskoj, te u 12 sati u Policijskoj upravi varaždinskoj, paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca, odana počast stradalim braniteljima. Molitvu je u PU međimurskoj predvodio gvardijan fra Stanko Bjelobrajdić, a u PU varaždinskoj, kapelan Policijske kapelanije PU varaždinske, vlč. Ivica Horvat.
U nedjelju, 9. rujna, na samu dvadesetu godišnjicu odlaska Zasebne postrojbe u obranu Vukovara i Borova Naselja, svečanost je započela u 9 sati, svetom misom u Varaždinskoj katedrali, koju je predvodio biskup Varaždinske biskupije, monsinjor Josip Mrzljak.
Nakon toga je, s početkom u 11 sati, u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin, započela promocija knjige „Vukowaraždin“.
Na početku promocije, zamjenik zapovjednika Postrojbe, gospodin Darko Posavec, pozdravio je članove obitelji poginulih i nestalih pripadnika Postrojbe, sve članove Postrojbe, potpredsjednika Hrvatskog sabora Republike Hrvatske, gospodina Ivana Jarnjaka, izaslanika Predsjednika Republike Hrvatske, gospodina Predraga Matića Freda, izaslanika Ministra unutarnjih poslova Republike Hrvatske, zamjenika Glavnog ravnatelja policije, gospodina Dražena Viteza, izaslanika Ministra obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti i ratnog gradonačelnika Varaždina, državnog tajnika, gospodina mr.sc. Stjepana Adanića, zastupnike u Hrvatskom saboru, župane Varaždinske i Međimurske županije, gradonačelnika Vukovara, zamjenika gradonačelnika grada Varaždina i svih ostalih gradova, načelnike općina i druge goste i uzvanike, te pozvao sve prisutne da minutom šutnje odaju počast poginulim, nestalim i umrlim pripadnicima Zasebne postrojbe.
Kako je tom prilikom istaknuo, 11. rujna 1991. godine, 185 policijskih službenika tadašnjih policijskih stanica Varaždin, Ivanec, Ludbreg, Novi Marof i Čakovec, upućeno je na ispomoć u Policijsku upravu vukovarsko-srijemsku, kao zamjena dotadašnjoj grupi na ispomoći. Od tog je broja poginuo 21 policijski službenik, za petoricom se još traga i vode se nestalima. 119 policijskih službenika odvedeno je u srpske koncentracijske logore Stajićevo, Sremska Mitrovica, Novi Sad i Beograd. Ranjeno je 66 policijskih službenika. Od posljedica rata i logora, nakon rata je preminulo petero pripadnika Postrojbe.
Knjiga - monografija „Vukowaraždin“, nastala je prije svega kao moralna obveza, kako bi ostao trajni zapis doprinosa i žrtve pripadnika ove Postrojbe.
Nazočnima su se potom prigodnim govorima obratili i gospodin Stjepan Adanić, ratni gradonačelnik grada Varaždina i glavni pregovarač za razmjenu zarobljenika, potom gospodin Zlatko Horvat, zamjenik gradonačelnika grada Varaždina, gospodin Željko Szabo, gradonačelnik grada Vukovara, te gospodin Ivan Perhoč, župan Međimurske županije.
Nakon toga uslijedilo je predstavljanje monografije „Vukowaraždin“ od strane njenog urednika, pomoćnika zapovjednika Zasebne postrojbe, gospodina Ivana Piskača, te njenih recezenata, ravnatelja Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, gospodina dr.sc. Ante Nazora, branitelja Vukovara, general bojnika HV-a, gospodina Ivana Kapulara, te gospodina prof.dr.sc. Miroslava Akmadže.
Nakon predstavljanja, potpredsjednik Hrvatskog sabora gospodin Ivan Jarnjak te zamjenik Glavnog ravnatelja policije gospodin Dražen Vitez, uručili su 31 monografiju članovima obitelji poginulih, nestalih i preminulih pripadnika Postrojbe.
U nastavku programa nazočnima se u ime Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske obratio zamjenik Glavnog ravnatelja policije gospodin Dražen Vitez. „Policajci iz svih dijelova Hrvatske zajednički ujedinjeno sudjelovali su u borbi za pravednost koja je budila inat. Nije bilo razlike između Varaždinaca, Vukovaraca, Brođana, Ludbrežana ili iz bilo kojeg drugog dijela Hrvatske. Svatko od njih bio je svjestan da se bori za vlastiti narod i državu, da može izgubiti život ili bitku, ali ne i rat“, istaknuo je tom prilikom.
Uslijedilo je posebno dirljivo obraćanje sina nestalog branitelja Ivana Đurđeka, Dalibora Đurđeka koji je pozdravio nazočne u ime članova obitelji poginulih i nestalih pripadnika Postrojbe te pročitao svoj esej iz monografije, o očevom odlasku na posljednji teren, iščekivanjima vijesti iz Vukovara, strašnoj vijesti o padu Vukovara, godinama neizvjesnosti i odrastanja bez oca, svojim emocijama i brojnim pitanjima koja si u gotovo svakoj situaciji postavlja.
Urednik knjige gospodin Ivan Piskač i izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske gospodin Predrag Matić uručili su potom zahvalnice civilnim osobama koje su pružale pomoć zatočenim pripadnicima Zasebne postrojbe, nakon čega se prigodnim govorom obratio i gospodin Predrag Matić. Tom se prilikom prisjetio zajedničkih ratnih sudjelovanja, boravka u logorima i istaknuo kako su jedni u drugima stekli „prijatelje do groba“. „Predsjednik Republike Hrvatske prepoznao je doprinos Postrojbe PU Varaždin i svojom odlukom na prijedlog Ministra unutarnjih poslova, odlikovao Vašu Postrojbu najvišim vojnim odlikovanjem – Redom kneza Domagoja s ogrlicom, kojim poručujemo svim žiteljima vaših županija, vaših gradova, da su to vaši dečki na koje možete bezrezervno sve do jednoga biti ponosni i da su to itekako zaslužili“ istaknuo je gospodin Matić.
Uslijedilo je obraćanje potpredsjednika Hrvatskog sabora Republike Hrvatske i ratnog Ministra unutarnjih poslova, gospodina Ivana Jarnjaka, koji je tom prilikom istaknuo da se prilikom dodjela monografija članovima obitelji poginulih i nestalih pripadnika Postrojbe, prisjetio mnogih od njih još iz vremena rata, njihovih strahova, strepnji, tjeskoba, neizvjesnosti, kakva će vijest s ratišta i da li će stići… „O vama dragi branitelji je puno rečeno. Treba još sigurno puno reći i vi ste ti koji trebate pisati hrvatsku povijest, onaj najčasniji dio, a to je Domovinski rat. Nitko nama nebu pisal povijest, mi ćemo je pisati, onda će biti istinita“, „od srca vam hvala, ponosni smo svi na Vas, i međimurci i zagorci i podravci jer ste osvjetlali obraz cijele svjeverozapadne Hrvatske i dali taj veliki doprinos da u Vukovaru pomognete našim ljudima, da branite Hrvatsku i da je obranite“ istaknuo je tom prilikom gospodin Jarnjak.
Na kraju svečanosti, izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske gospodin Matić, uručio je zamjeniku odnosno pomoćniku zapovjednika Zasebne postrojbe, gospodi Darku Posavcu i Ivanu Piskaču odlikovanje Kneza Domagoja s ogrlicom.
Tijekom svečanosti prigodnim su pjesmama nastupili Ivica Pepelko, Branko Čulić, Kavaliri, vokalni oktet „Adagio“ te Mirko Švenda Žiga.