- Objavljeno: 05.11.2012.
Prezentacija projekta „Zdrav za 5“ za PU varaždinsku
Foto: PU varaždinska
Zbog svojih dnevnih kontakata s kriminalitetom, policija treba djelovati kao „senzor“ za pravovremeno uočavanje devijantnih i neprihvatljivih ponašanja, te raspolagati važnim saznanjima o generatorima, čimbenicima takvih pojava. Time policija treba i može ukazati na važna polja lokalnih potreba za postupanjem, te može dati prve impulse za prevenciju kriminaliteta, koja se ne ograničavaju samo na jedan resor.
Zbog kvalitetnijeg pristupa senzibiliziranja javnosti i edukacije učenika, Ministarstvo unutarnjih poslova, u suradnji s Ministarstvom zdravlja i Ministarstvom zaštite okoliša i prirode, iniciralo je pokretanje preventivnog projekta „Zdrav za 5“, kojim će se uključiti u preventivne aktivnosti usmjerene ne samo na prevenciju ovisnosti (alkohol, droge, igre na sreću), kao jednu od svojih prioritetnih područja, već i na prevenciju kaznenih djela iz domene zaštite okoliša, pojašnjenje kazneno pravne zaštite okoliša i prirode, te podizanje razine javne svijesti o potrebi očuvanja i zaštite okoliša i prirode.
Naime, samo uspješna i odgovorna primarna, sekundarna i tercijarna prevencija, jačaju kvalitetu života građana, imaju dugoročnu korist u smislu smanjenja troškova vezanih uz formalni kazneno-pravni sustav, kao i ostale društvene troškove. Državna i lokalna tijela, organizacije civilnog društva i privatni sektor trebaju sudjelovati u kreiranju, održavanju i promicanju važnih elemenata prevencije.
Uključivanje zajednice i međusobna, odnosno međuinstitucionalna suradnja, predstavljaju bitne elemente provođenja ovog projekta.
Upravo zbog svega navedenog, na današnjoj konferenciji za medije u Policijskoj upravi varaždinskoj, predstavljen je projekt „Zdrav za 5“, koji će na području Varaždinske županije, zajednički provoditi Policijska uprava varaždinska, Varaždinska županija, Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije, Područni ured Varaždin Ministarstva zaštite okoliša i prirode, te Agencija za odgoj i obrazovanje.
Prezentaciji projekta, uz načelnika Policijske uprave varaždinske Darka Jurčeca, nazočili su ravnatelj Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske Željko Petković, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije Miroslav Huđek, voditeljica Odjela za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti doktorica Irena Stipešević Rakamarić, viša inspektorica zaštite okoliša u Ispostavi Varaždin Ministarstva zaštite okoliša i prirode Miljenka Kliček, te policijski službenik za nadzor i planiranje prevencije u Policijskoj upravi varaždinskoj Matko Murić.
Načelnik Jurčec u pozdravnom je obraćanju izrazio zadovoljstvo što je Policijska uprava varaždinska, prva policijska uprava nakon Policijske uprave primorsko-goranske, koja će ovaj projekt implementirati u rad svojih policijskih službenika, a posebice što se radi o tripartitnom projektu kroz koji će se partnerski djelovati na prevenciju ovisnosti, povećanje sigurnosti djece i mladih, te podizanje razine svijesti u očuvanju životne okoline.
Ravnatelj ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske, Željko Petković, potom je upoznao prisutne sa statističkim podacima vezanim uz zlouporabu opojnih droga. Tako je 2011. godine na području Republike Hrvatske evidentirano 7 760 kaznenih djela iz te domene. Prosječni broj ovisnika na sto tisuća stanovnika je 257, a najviši je na području Istre, dok je u Varaždinskoj županiji i općenito na sjeverozapadu Hrvatske, taj broj znatno manji. Također je istaknuo kako se trend „novih“ ovisnika stabilizira, ali da su projekti poput ovog hvalevrijedni, upravo iz razloga usmjeravanja na prevenciju ovisnosti mladih na njegovanje zdravog stila života.
Pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije, Miroslav Huđek, u svom je obraćanju također pohvalio pokretanje ovog projekta na našem području, te izrazio zadovoljstvo uključivanjem Županije u njegovo provođenje. Izvijestio je tom prilikom kako su sve osnovne i srednje škole s područja Županije pozvane da se uključe u projekt.
Naposljetku je voditeljica Odjela za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti doktorica Irena Stipešević Rakamarić, iznijela podatke o liječenju ovisnika u prvih deset mjeseci ove godine. Isto tako, pohvalila je ideju zajedničkog provođenja projekta, što će zasigurno dati više rezultata nego da ga bilo koja institucija provodi sama za sebe.