​U Pakracu obilježena 34. obljetnica početka Domovinskog rata

  • Slika \PU_V\vijesti\2025\Pakrac-godišnjica početka Domrata\20250303_091814.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Slika \PU_V\vijesti\2025\Pakrac-godišnjica početka Domrata\20250303_091814.jpgSlika Slika Slika

Među postrojbama kojima je dodijeljena braniteljska zahvalnica su i policajci Policijske uprave varaždinske

Foto: PU požeško-slavonska i PU varaždinska

U subotu, 1. ožujka u Pakracu je svečano obilježena 34. godišnjica početka Domovinskog rata, u znak sjećanja na prvi otvoreni oružani sukob hrvatskih snaga s pobunjenim Srbima, koji su u noći s 1. na 2. ožujka 1991. godine zauzeli i razoružali Policijsku postaju Pakrac.

Obilježavanje je započelo svetom misom za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije. Nakon mise, sudionici su formirali „Mimohod pobjednika“ te se ulicama Pakraca uputili prema spomen-obilježju hrvatskim braniteljima na Trgu bana Josipa Jelačića, gdje su položeni vijenci i odana počast onima koji su dali život za slobodu Hrvatske.

Na svečanoj akademiji održanoj u dvorani „dr. Ivan Šreter“ Hrvatskog doma „Dr. Franjo Tuđman“, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved uručio je braniteljske zahvalnice postrojbama za izniman doprinos u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

U podsjećanju na trenutak kad je započela velikosrpska agresija na Hrvatsku, potpredsjednik Vlade i ministar Medved istaknuo je važnost ovog dana, rekavši „Velikosrpska politika angažirala je i uključila sve one potencijale koji su dugo pripremani za agresiju nad Republikom Hrvatskom. Zahvaljujući sposobnosti hrvatske policije, hrabrosti naših branitelja i mudrom vodstvu prvog predsjednika dr. Franje Tuđmana, ciljevi koje je agresor želio ostvariti nisu se dogodili. Pakrac je simbol otpora i pobjede!“

Podsjetimo, napad na Policijsku postaju Pakrac,  u noći s 1. na 2. ožujka 1991. godine, bio je jedan od ključnih događaja koji su označili početak otvorene agresije na Hrvatsku. Brzom intervencijom policijskih snaga postaja je oslobođena, a pobunjenici su protjerani iz grada. Taj događaj ostao je zapamćen kao jedan od prvih oružanih sukoba u Domovinskom ratu i početak hrvatskog otpora velikosrpskoj agresiji.

U sklopu svečane akademije dodijeljene su braniteljske zahvalnice postrojbama iz Domovinskog rata, za sudjelovanje u akciji Pakrac 1. i 2. ožujka 1991. godine:
 
  • policajci Policijske postaje Pakrac
  • Antiteroristička jedinica Lučko
  • Jedinica za posebne zadatke Rakitje
  • Posebna jedinica Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske „Omege“
  • Antiteroristička jedinica Sljeme
  • Posebna jedinica policije Kumrovec
  • Posebna jedinica policije Pionirski grad
  • Policajci Policijske uprave varaždinske

Zahvalnicu policajcima Policijske uprave varaždinske primio je Marijan Pozder koji je bio zamjenik zapovjednika postrojbe koju su sačinjavali temeljni policajci iz Policijske uprave varaždinske. Oni su u obrani Pakraca sudjelovali do 6. ožujka 1991. godine.

Obilježavanju su uz izaslanika predsjednika Vlade RH, potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, prisustvovali i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Josip Đakić, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, državni tajnik Tomislav Bilandžić, zamjenik glavnog ravnatelja policije Jozo Šuker, načelnik Policijske uprave varaždinske Predrag Benčić i drugi uzvanici.
 
 

Stranica