Oštećena računalnom prijevarom, oprez i zaštita kartičnih podataka

Slika /PU_V/vijesti/2020/CEO.jpg

Budite oprezni i pazite na svoje podatke! Kad prodajete, nigdje ne upisujte CVC/CVV broj sa poleđine svoje debitne ili kreditne kartice. Za uplatu na tekući račun je dovoljno upisati samo IBAN.

Policijski službenici Policijske postaje Varaždin zaprimili su prijavu 28-godišnjakinje iz Nove Vesi Petrijanečke da je oštećena kaznenim djelom Računalne prijevare.
Prema prijavi, nju je jučer, 14. lipnja, putem poruke na mobitelu kontaktirala nepoznata osoba u namjeri kupovine proizvoda koji je prethodno ista oglasila na jednom Internet portalu za prodaju. U komunikaciji sa nepoznatom osobom ista je bila upućena kako se kupuje preko portala za prodaju, te će joj novci za kupovinu biti uplatom preko portala prebačeni na njezin račun. Odmah nakon toga je dobila poruku sa linkom koji je otvorila i popunila sve tražene podatke o kartici, nakon čega je nepoznati počinitelj sa računa uplatio iznos od nekoliko tisuća kuna na račun otvoren u Rumunjskoj. Policijski službenici nastavljaju rad na otkrivanju počinitelja ovog kaznenog djela.
 
Ovim putem apeliramo na građane da budu oprezni prilikom plaćanja na Internetu, da zaštite svoje podatke i podatke svojih kartica. Prijevarne taktike kibernetičkih kriminalaca vrlo često su sve inovativnije. Online prevaranti današnjice učinit će sve što je potrebno da dobiju što žele - vaš novac i/ili bankovne podatke.
 
Pazite na svoje podatke! Kad prodajete, nigdje ne upisujte CVC/CVV broj sa poleđine svoje debitne ili kreditne kartice. Za uplatu na tekući račun je dovoljno upisati samo IBAN.

Najučinkovitija obrana od ove vrste prijevara je obrazovanje potencijalnih žrtava – a to može biti svatko od nas na internetu. Podizanje svijesti u društvu kako identificirati takve prijevarne tehnike učinit će korisnike i njihove financije sigurnijima.
 
Sedam najčešće korištenih financijskih online prijevara i kako ih izbjeći!

Stranica