Oprez prilikom spaljivanja kukuruzovine

Jučer, 6. listopada oko 16 sati, na poljskom predjelu zvanom „Koračina“ u mjestu Gornji Kneginec, muškarac starosti 42 godine, spaljivao je kukuruzovinu na svojoj njivi, kojom prilikom nije poduzeo sve potrebite mjere osiguranja, zbog čega se vatra nošena vjetrom izmakla kontroli te se požar proširio na dvije susjedne parcele gdje je izgorjela kukuruzovina, suha trava i nisko raslinje 

            Jučer, 6. listopada oko 16 sati, na poljskom predjelu zvanom „Koračina“ u mjestu Gornji Kneginec, muškarac starosti 42 godine, spaljivao je kukuruzovinu na svojoj njivi, kojom prilikom nije poduzeo sve potrebite mjere osiguranja, zbog čega  se vatra nošena vjetrom izmakla kontroli te se požar proširio na dvije susjedne parcele gdje je izgorjela kukuruzovina, suha trava i nisko raslinje.

            Požar su ugasili vatrogasci DVD-a Gornji Kneginec, a protiv vlasnika se podnosi optužni prijedlog zbog prekršaja iz Zakona o zaštiti od požara.

 

            Obzirom da je posljednjih dana na području Policijske uprave varaždinske zabilježen niz požara prilikom spaljivanja kukuruzovine na njivama, od čega samo tijekom jučerašnjeg dana 12 takvih požara, ponovno skrećemo pozornost građanima na oprez kod takvih radova.

Takvi požari zbog nedovoljne pozornosti mogu izmaći kontroli, pa se vatra može proširiti na šume, gospodarske i stambene objekte, a time i ugroziti ljudske živote.

   Stoga preporučamo dosljedno poduzimanje propisanih sigurnosnih mjera prilikom spaljivanja kukuruzovine, korova i suhe trave na otvorenom prostoru. Mjere kojih se treba pridržavati propisane su općinskim odlukama i županijskom Odlukom o spaljivanju na otvorenom prostoru uz poseban naglasak na slijedeće:

- Tvari koje se spaljuju moraju se izmjestiti na dovoljnu udaljenost od vodova  električne energije, javnih cesta, željezničke pruge, industrijskih postrojenja, stambenih građevina i drugih objekata koje bi vatra ili dim mogli ugroziti,

- Oko mjesta spaljivanja potrebno je izorati ili na drugi način očistiti sigurnosni pojas u širini najmanje 5 metara,

- Ovisno o količini tvari  i površini koja se spaljuje, potrebno je osigurati nazočnost dovoljnog broja punoljetnih osoba za eventualno gašenje požara ako vatra izmakne kontroli,

- Na mjestu spaljivanja potrebno je osigurati priručna sredstva za gašenje (lopate, kante s vodom i drugo),

- Spaljivanje se vrši isključivo danju, za mirna vremena bez vjetra, uz stalnu nazočnost osobe koja vrši spaljivanje,

- Kod većih površina od 1 ha potrebno je osigurati dežurstvo javne vatrogasne postrojbe ili dobrovoljnog vatrogasnog društva,

- Zabranjeno je u šumi i na udaljenosti 200 metara od šume spaljivati suhu travu, korov i druge tvari, kao i ložiti otvorenu vatru bez odobrenja pravne osobe koja gospodari šumom i šumskim zemljištem.

- Nakon obavljenog spaljivanja potrebo je mjesto pregledati i ostatak žara  u potpunosti ugasiti.

 

Napominjemo da je izazivanje požara, Zakonom o zaštiti od požara (“Narodne novine” br. 92/10) predviđena novčana kazna za fizičku osobu u iznosu od 15 000 do 150 000 kuna, u slučaju nehaja u iznosu 2 000 do 15 000 kuna.

Novčanom kaznom u iznosu od 15 000 do 150 000 kunakaznit će se pravna osoba koja propustom izazove požar, odnosno 2 000 do 15 000 kuna odgovorna osoba u pravnoj osobi.



Stranica