U četvrtak, 13. listopada 2022. godine u OŠ Ante Starčeviča Lepoglava u gradu Lepoglavi održani je dan Programa prometne kulture za najmlađe u kojem su su sudjelovali i učenici OŠ Franje Serta Bednja.
Foto: PU varaždinska
Program se provodio u organizaciji Udruge Preventivni program o sigurnosti u cestovnom prometu u suradnji s tvrtkom Jumicar Hrvatska i partnerima: PP Ivanec, DVD Lepoglava i DCK Varaždinske županije, a održao se
pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja RH i Grada Lepoglave.
Nakon odslušanog teorijskog dijela (u trajanju od 45 minuta) gdje su učenici kroz interaktivno predavanje učili o sigurnom ponašanju u cestovnom prometu, uslijedio je praktični dio programa u pravim mini-električnim automobilima gdje su djeca na jedinstven način učila o sigurnosti u prometu.
Polaznici programa dobro su se snašli na simuliranoj prometnici na kojoj su promet regulirali iskusni instruktori uz pomoć školske prometne jedinice. Pored prometnog poligona djeca su imala priliku upoznati se s policijskim vozilom i zanimanjem policajca kojeg su prezentirali policijski službenici PP Ivanec i to načelnik Danijel Leskovar i policijski službenik za sigurnost i preventivu cestovnog prometa Davor Blaško.
Vatrogasci su paralelno provodili radionicu protupožarne zaštite za djecu, upoznali ih s važnostima zaštite od požara, opasnim aktivnostima koje mogu izazvati požar te načinima prevencije istog. Djeci se pokazala unutrašnjost i oprema vatrogasnog vozila, standardna oprema vatrogasca te vježba s brentačama, tj. gađanje mete vodenim mlazom.
Nakon vatrogasaca, djeca su imala priliku da nauče i osnove prve pomoći u radionici DCK Varaždinske županije,
koju su vodili ravnateljica Sandra Vidaček, Slađana Cestar, Aleksandra Štefanek i Vjeran Marić
koji su posebno licencirani za pružanje ovakvog vida edukacija iz prve pomoći za naše najmlađe.
Ukratko su se ponavljali brojevi hitnih službi nakon čega su se učenicima postavlja pitanja o razlici između prve i hitne pomoći. Naglašava se važnost onih informacija koje je pri tom pozivu nužno reći (Što se dogodilo? Gdje se dogodilo? Kako se dogodilo?). Nakon toga djeca imaju priliku naučiti kako postupiti kada su u pitanju lakše ozljede (ogrebotine, opekotine, oguljotine) ili kako postupiti u nekim situacijama ( krvarenje iz nosa ) .
Stranica