Foto: PU varaždinska
Više od 270 sedmaša iz Varaždina, osim što su peti po redu grad koji je naučio kako “živjeti život bez nasilja” ovo polugodište, ujedno je i zaslužilo čistu peticu za vladanje i iskazane stavove na temu nenasilja, nediskriminacije i tolerancije.
Unazad tri godine, Policijska uprava Varaždinska ne propušta biti iznimno aktivna na temu prevencije nasilja među mladima, nasilja nad ženama i vršnjačkog nasilja. Od ove godine, snage su udružili policija - linija rada prevencije, županijska koordinatorica za osnovne škole za provođenje školskih preventivnih programa prevencije nasilja prof. gđa. Mirjana Vincek-Škvorc, nevladina udruga Status M i umjetnici udruge Riječi/Prave/Predstave uz podršku grada Varaždina i naravno sudjelovanje onih koji imaju glavnu ulogu u svemu tome, a to su učenici 7-ih razreda.
Učenike IV i VI osnovne škole iz Varaždina, njih preko 180, pametnih i kreativnih te društveno odgovornih mladih osoba, kroz interaktivnu radionicu proveo je preventivac Policijske uprave varaždinske Mario Medenjak. Odmah potom uslijedila je edukativna igra-kviz, kada su odabirom između ponuđenih mogućih načina reagiranja na nasilje i diskriminaciju odabirali upravo one koji su ispravni. Ukoliko mladi osnaženi ovom interaktivnom radionicom kao jedini odgovor na nasilje “upotrijebe” nenasilje, izgrađuju sebi i drugima bolji svijet i kvalitetnije društvo…..zaključili su i oni sami.
Nakon edukacije mladi su se uputili u Hrvatsko narodno kazalište gdje je na njihovo iznenađenje i kasnije pljeskom potvrđeno oduševljenje, odigrana predstava„Nasilje, za nasilje nema opravdanja“, u režiji glumca Zijaha Sokolovića UN-ova ambasadora dobre volje za toleranciju i nenasilje, a kroz koju su im na “daskama koje život znače” prikazane svakodnevne životne situacije koje u sebi nose nasilje, a koje uvijek uz sebe moraju imati žrtve. Kroz komunikaciju s glumcima prikazano im je 160 “lica” nasilja, odnosno cijela lepeza, od njegovih lako prepoznatljivih oblika pa sve do onih skrivenih naizgled bezazlenih ali po žrtvu snažno pogibeljnih oblika.
Kazališnoj predstavi su osim učenika nazočili njihovi učitelji, ravnatelji, pedagozi i psiholozi. Podršku realizaciji ovog projekta dali su predstavnici službe prevencije u Uredu glavnog ravnatelja policije, gđa. Marija Goatti Matijević i g. Tomislav Ferić, načelnik Policijske uprave varaždinske gospodin Darko Jurčec, predsjednik Gradskog vijeća gospodin Josip Hehet, predstavnici sudstva i Državnog odvjetništva, predstavnici lokalne samouprave, kao i predstavnici medija, ustanova i udruga koje usko surađuju i sudjeluju u aktivnostima sprječavanja svih oblika nasilja u našoj sredini.
Sedmaši u Varaždinu znaju kako nasilje može izgledati, što im se nije svidjelo, a slijedom čega mu ne žele pomoći u skrivanju, već su osnaženi da ga prepoznaju, prijave, ali i informirani tko im sve može pomoći ukoliko u životu naiđu na nasilje.
Sve ovo što su naučili kroz prve dvije komponente nacionalnog preventivnog projekta “Živim život bez nasilja” u travnju, iskazat će kroz umjetnički izričaj. Svoj osvrt i svoja razmišljanja o pitanju nenasilja , tolerancije i nediskriminacije iskazat će svojim aktivnim doprinosom i pretočiti u nešto lijepo što se zove umjetnost.
Znanje o nasilju zasigurno će im pomoći odabrati pravi put u životu dok će onima koji sve ono naučeno kroz druženje u svojoj odgojno-obrazovnoj ustanovi s policijom i nevladinim udrugama, pretoče kroz umjetnost, najmaštovitiji mladi autori tih djela, sedmaši, biti će nagrađeni.