Konferencija za medije vezano uz problematiku požara na otvorenom

Danas, 25. ožujka, u Policijskoj je upravi varaždinskoj održana konferencija za medije, vezano uz problematiku požara na otvorenom prostoru i preventivnim aktivnostima iz te domene.

Konferenciji su prisustvovali Stjepan Kovaček, predstavnik Vatrogasne zajednice Varaždinske županije, Ivan Kutnjak, inspektor zaštite od požara i eksploziva Policijske uprave varaždinske, te Mario Medenjak, policijski službenik za prevenciju u Uredu načelnika Policijske uprave.

Kako je tom prilikom istaknuto, broj požara povećava se iz godine u godinu za oko 30%. Požari na otvorenom uz štete izazvane samim požarom, rezultiraju i indirektnim štetama na vatrogasnoj opremi, koja na kraju pada na teret lokalne uprave i samouprave, odnosno samih građana.  Tijekom prošle i pretprošle godine, vatrogasci su imali po petstotinjak intervencija gašenja požara raslinja, što čini gotovo polovicu broja svih intervencija.

Vatrogasna zajednica Varaždinske županije pripremila je preventivni letak za građane, u čiju će promidžbu biti uključeno svih oko 2 500 pripadnika vatrogasne mladeži iz cijele Županije.

 

Ponovno je i ovom prilikom skrenuta pozornost građanima da se pri spaljivanju raslinja na poljoprivrednim površinama pridržavaju sigurnosnih mjera prilikom spaljivanja korova i suhe trave na otvorenom prostoru:

 

  • Tvari koje se spaljuju moraju se izmjestiti na dovoljnu udaljenost od vodova el. energije, javnih cesta, željezničke pruge, industrijskih postrojenja, stambenih građevina i drugih objekata koje bi vatra ili dim mogli ugroziti,
  • Oko mjesta spaljivanja potrebno je izorati ili na drugi način očistiti sigurnosni pojas u širini najmanje 5 metara,
  • Ovisno o količini tvari i površini koja se spaljuje, potrebno je osigurati nazočnost dovoljnog broja punoljetnih osoba za eventualno gašenje požara ako vatra izmakne kontroli,
  • Na mjestu spaljivanja potrebno je osigurati priručna sredstva za gašenje (lopate, kante s vodom i drugo),
  • Spaljivanje se vrši isključivo danju za mirna vremena bez vjetra, uz stalnu nazočnost osobe koja vrši spaljivanje,
  • Kod većih površina od 1 ha potrebno je osigurati dežurstvo javne vatrogasne postrojbe ili dobrovoljnog vatrogasnog društva,
  • Zabranjeno je u šumi i na udaljenosti 200 metara od šume spaljivati suhu travu, korov i druge tvari, kao i ložiti otvorenu vatru bez odobrenja pravne osobe koja gospodari šumom i šumskim zemljištem.
  • Nakon obavljenog spaljivanja potrebo je mjesto pregledati i ostatak žara u potpunosti ugasiti.

 

Zakonom o zaštiti od požara predviđena je novčana kazna za fizičku osobu u iznosu od 15 000 do 150 000 kn, u slučaju nehaja u iznosu 2 000 do 15 000 kn. Novčanom kaznom u iznosu od 15 000 do 150 000 knkaznit će se pravna osoba koja propustom izazove požar, odnosno 2 000 do 15 000 odgovorna osoba u pravnoj osobi.

 

Obzirom na predstojeće Uskrsne blagdane, ovom je prigodom ujedno skrenuta pozornost na oprez prilikom paljenja Uskrsnih krijesova – „vuzmenki“ tijekom subote i nedjelje.

Vezano uz navedeno, građanima je skrenuta pozornost da prilikom odabira lokacije krijesova iste udalje minimalno 200 metara od stambenih i gospodarskih objekata i šuma, te da se pridržavaju propisanih mjera zaštite od požara vodeći računa da se paljenje krijesa zbog količine gorivog materijala i visine, odvija bez vjetra.

Kako su proteklih godina prilikom paljenja krijesova, unatoč upozorenjima, zabilježeni događaji u kojima su osobe, među kojima i djeca zadobili ozljede, a jedna je osoba i smrtno stradala, ponovno  molimo građane da izbjegavaju korištenje oružja i drugih opasnih sredstava. Pucanje iz raznovrsnog oružja i oruđa, te uz pomoć priručnih sredstava, osim što je zakonom zabranjeno, ujedno je i izuzetno opasno, posebno ako se tim sredstvima rukuje neoprezno, pod utjčcajem alkohola, na mjestima gdje se nalazi više ljudi, te u prisustvu djece.

 Također je ponovno upućen apel svima onima koji još negdje u svojim domovima čuvaju ili skrivaju oružje ili eksplozivna sredstva da ga bez straha od sankcija prijave policiji, s napomenom da građani ne donose sami oružje i eksplozivna sredstva u policijske postaje već da o svojoj nakani predaje obavijeste na broj telefona 192 nakon čega će policijski službenici u civilu doći na dogovoreno mjesto i preuzeti opasno sredstvo.


 



Stranica