3. natjecanje Interventnih jedinica policije u praktičnom streljaštvu

 Kada u istoj rečenici namjeravate povezati  preciznost, snagu, brzinu, fenomenalnu utreniranost, akciju, dinamičnost i atraktivnost sa pucanjem iz vatrenog oružja, prosječnog  bi  čitatelja  odmah mogli nagnati  da pomisli da je tekst koji slijedi još jedan u nizu o promociji filmske industrije i prekaljenim majstorima sedme umjetnosti iz Kalifornije.

No ovo je tekst o „majstorima“ druge vrste. Iako zanat nisu učili u ranije spomenutoj američkoj saveznoj državi, gdje se zahvaljujući jednom američkom pukovniku i instruktoru FBI-a, u 50-tim godinama prošlog stoljeća počelo razvijati praktično streljaštvo, pripadnici Interventnih jedinica policije iz devetero policijskih uprava Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, prošlog su nam petka, 6. srpnja, demonstrirali da znaju znanje.

Naime, tog je dana u Varaždinu, u organizaciji Interventne jedinice policije Policijske uprave varaždinske održano  3. natjecanje Interventne policije u praktičnom streljaštvu na kojem su osim domaćina sudjelovale i kolege iz IJP-a Policijske uprave krapinsko-zagorske, Policijske uprave koprivničko-križevačke, Policijske uprave virovitičko-podravske,  Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske, Policijske uprave međimurske,Policijske uprave sisačko-moslavačke, Policijske uprave zagrebačke, te Policijske uprave Karlovačke. Prije samog početka natjecanja,  sigurno i uspješno gađanje poželjeli su im pripadnici Zapovjedništva interventne policije, gospoda  Hariz Sačević i Marijan Jozić, te ispred domaćina Načelnik Rade Sitar i njegov zamjenik Siniša Brkinjač.

Natjecatelji su u takmičenju koristili pištolje s osobnog zaduženja modela HS-9 ili XDM-9, te jurišnu pušku VHS K1. Poligon koji su natjecatelji morali savladati sastojao se od ukupno 3 povezana streljačka poligona (stage) u kojem se nalazilo 13 klasičnih meta i 6 klasičnih Poppera, tzv. „padajućih“ metalnih meta koje prilikom pogotka padaju unaprijed ili unazad, ovisno o mehanizmu kojim su opremljene.

Ono što je posebno interesantno, između brojnih drugih pojedinosti praktičnog streljaštva, je da je u cilju većeg izazova dozvoljeno zaklanjanje meta iza određenih prepreka i barijera, te da postoje kaznene mete koje se ne smiju pogoditi, odnosno donose kaznene bodove ako budu pogođene.

Iako je vještina kod svih natjecatelja bila neupitna, spomenimo samo da je u pojedinačnoj konkurenciji najbolji rezultat ostvario policijski službenik Interventne jedinice policije iz Policijske uprave varaždinske Dragutin Horvat, ispred kolege iz Međimurja Mišel Horvata, te kolege iz Policijske uprave karlovačke Matiasa Marića.

U ekipnoj konkurenciji naslov  najbolje ekipe sa natjecanja prošle godine u Koprivnici, obranila je momčad Policijske uprave varaždinske.

            Bravo „majstori“! 



Stranica